10 טיפים לבחירת מקום לימודים

לפני כמה חודשים החלטתי להתחיל ללמוד מקצוע חדש. אל דאגה, אין לי כוונה לעשות (שוב) הסבה מקצועית אלא בחרתי ללמוד מקצוע שייתן לי כלים מקצועיים נוספים כדולה לאחר לידה, התומכת במשפחות וכמנהלת בית ספר למקצועות התמיכה לאחר לידה.

וכך התחלתי בחיפוש המוסד המתאים לי, בו אקבל את מירב הכלים המקצועיים במקסימום עניין והנאה.

עבורי החיפוש היה חוויה מעניינת, הנה אני מצדו השני של המתרס, הרי בדרך כלל פונים אלי מועמדים או יתר נכון מועמדות הבוחנות את בית הספר שלי ואת הקורסים שבו ביחס למקומות אחרים והנה אני עומדת ובוחנת קורסים ובתי ספר אחרים.

בתחילה התבלבלתי מרוב ידע, הרי אני שנים בעולם הלימודים ופתאום הידע שלי, שבדרך כלל עוזר לי היה לי לרועץ. החלטתי לעשות סדר בראש ובחיפושים והכנתי רשימה מפורטת לפיה אחפש את המקום הטוב ביותר עבורי. משנמצא המקום המושלם עבורי ולאחר שנרשמתי ללימודים (מה ואיפה במאמר הבא) החלטתי לשתף אתכם ברשימה הזו. היא תועיל לכל מי שמחפש מקום ללמוד בו, בדיוק בזמן שרבים מאתנו מחפשים מקום ללמוד ולהתמקצע.

רשימת הפרמטרים לבחירת מקום לימודים:

  1. תפסת מרובה לא תפסת

 אני אוהבת את המשפט הזה ויש לו חשיבות אדירה שמחפשים מקום לימודים. למשל, בבית הספר שלי יש קורס דולות לאחר לידה שאני מרכזת אותו ובעיניים הלא אובייקטיביות שלי ובעיניים האובייקטיביות של תלמידותיי לאורך השנים הוא מצוין. אך, הוא מלמד "רק" תמיכה לאחר לידה ומעניק תעודה "רק" של דולה לאחר לידה. לעתים, מגיעות אלי מתעניינות שמספרות לי שבמקומות אחרים מציעים להן קורסים שאני קוראת להן קורסי "בופה", ממש כמו בבתי המלון בתורכיה. מה זה אומר? שמכשירים אותך להיות דולה תומכת לידה, דולה לאחר לידה, ולפעמים גם מדריכה לעיסוי תינוקות יחד עם הדרכת הנקה. ממש הכל כלול. מיותר לציין שאני מאמינה בהתמקדות. ארבעת המקצועות שמניתי לעיל הן מקצועות שונים לחלוטין אחד מהשני ולכן ההתמקצעות בהן צריכה להיות שונה ואם אני רוצה ללמוד להיות דולה לאחר לידה מדוע אני צריכה ללמוד מקצוע נוסף שאיני בטוחה כי בשלב זה של חיי אני מעוניינת בו? לכן אני ממליצה ללכת קודם כל עם הלב, אם את רוצה ללמוד מקצוע אחד תלמדי רק אותו ותבחני לאחריו אם את רוצה ללמוד עוד מקצוע.

 

  1. צוות ההוראה

 

זהו פרמטר חשוב מאין כמוהו שלצערי מתעניינים בקורסים נוטים לזלזל בו. צוות ההוראה קובע את איכות תכני הקורס. לכן יש לבדוק מי נמצא בצוות ההוראה של הקורס. אתן דוגמא: בקורס דולות לאחר

לידה יש שיעור חשוב מאין כמותו לעבודתה של הדולה לאחר לידה. השיעור הוא : אפיזודות רגשיות של האם לאחר לידה, כלומר זהו השיעור בו לומדים על דכדוך ודיכאון לאחר לידה ועוד אבחנות רגשיות אחרות. את השיעור הזה מעבירה אצלי פסיכיאטרית המתמחה בבריאות הנפש של האישה, מנהלת מרפאה באחד מבתי החולים במרכז הארץ. לדעתי בנושא הזה אין פשרות, יש להתעקש לקבל את רשימת הסיליבוס המלאה ולבדוק כל מרצה ומרצה ואת היכולת שלו להעביר את החומר בצורה המעניינת והמעודכנת ביותר.

 

  1. מנהל ורכז הקורס

את הקורס צריך לרכז איש מקצוע מוכר מהתחום. למשל אני כדולה לאחר לידה מרכזת ומנהלת את קורס דולות לאחר לידה. כך צריך להיות, בעיני לא יעלה על הדעת שאת הקורס הזה תרכז מישהי עם הסמכה אחרת. לכן, יש לבדוק מהי ההסמכה של רכז הקורס, האם הוא או היא מכירה את התחום הספציפי הזה, לא תחום "ליד" אלא בדיוק זה, האם היא מכירה את השטח, האם היא מעודכנת. רק במקום שבו רכז הקורס עוסק ביום יום במקצוע שאותו הוא מרכז ומלמד יכול לעמוד במשימה של ניהול קורס.

  1. מיקום הקורס

אומנם לעתים זה נראה שולי אך מניסיון של שנים בלימוד במכללות שונות יש חשיבות גדולה למקום בו מתבצע הקורס. אני בוחרת לכל הקורסים שמתקיימים אצלי מקום נעים ואסתטי, שהנגישות אליו טובה ונוחה שיש בו חנייה וכן שיש את כל האמצעים להעביר את החומר הלימודי ברמה הגבוהה ביותר כגון ברקו ומסך.

  1. לשאול שאלות

תשאלו שאלות את מנהל הקורס והרבה. לעתים נדמה לנו שאנחנו יודעים לאיזה קורס אנו מגיעים אך בסופו של דבר אנחנו מגלים שהשלנו את עצמנו. בררו כל דבר, על הצוות, על הרכזת, על המקום, על התכנים, על שאר התלמידים, רק כך תוכלו לדעת בדיוק לאן נרשמתם.

 

 

  1. לבקש המלצות

לאחר ששאלתם שאלות הגיע הזמן להתקשר ולבקש המלצות מבוגרי הקורס. התקשרו לכמה, זה כדאי. נסו להגיע לממליצים לא דרך רכז הקורס אלא דרך מקורות אחרים, כך ההמלצות שתקבלו יהיו האמינות ביותר.

  1. לבוא לשיעור ניסיון

 

עדיין לא בטוחים? בקשו להשתתף בשיעור אחד. אין טוב ממראה עיניים. כך תחפשו לתכנים, לתלמידים למרצים ותוכלו לקבל את ההחלטות בצורה הטובה ביותר.

 

  1. תעודה

יש חשיבות לתעודה. אם המקצוע שאתם הולכים ללמוד מוכר בדקו שהתעודה מוכרת אם לא, בדקו שמי שחתום על התעודה הזו הוא מומחה ומוכר בתחומו.

 

  1. חוזה

בדקו היטב את החוזה בינכם ובין מקום הלימודים, מה קורה אם מתחרטים, האם יש החזר כספי, בדיקה כזו תמנע עוגמת נפש עתידית.

 

  1. הנאה מובטחת / דברים שבלב

גשו למקום, דברו עם הרכזת הרגישו אם אתם מתחברים, לפעמים יש דברים שמרגישים רק בלב.

 

מקווה שעזרתי. בהצלחה לכל התלמידים הוותיקים והחדשים בשנת הלימודים הבא.